Osnovy kurzů 2018/2019

Jde o návrh, prosím vyučující, praktikující i nové zájemce, aby se vyjádřili, stejně tak k rozvrhu (zde ovšem má přednost praktická realita nájmů a pořadí hodin podle dostupnosti instruktorů.)

Motto: Vzdálenost, načasování, cítění – bazální principy skrz naskrz technikami od základních po sofistikované akce.

Podíváme se na nosné kameny celé stavby boje, šermu i beze zbraní. Od základních kroků a jejich smyslu v prostoru a čase vůči útoku i obraně po práci na čepeli a tělo na tělo. Budeme cvičit relaxačním tempem konkrétní techniky různých škol a objevovat paralely. Liechtenauer, Meyer, Fiore dei Liberi, Vadi,  Marozzo, Agrippa, Grassi, Fabris, Thibault, Capo Ferro, Německá škola, Boloňská škola…atd. To jsou jména a přístupy ke stejné problematice, nebýt zasažen a zasahovat.

A pro nás radostné nerdy speciální přístup: Jak by si se stejnými principy a specifickými protivníky poradily postavy fikčních světů? Jak bojuje witcher, asssassin…?

SEBEOBRANA BARTITSU

Funkční pouliční sebeobrana Bartitsu pokračuje v jednoduchých akcích ve smyslu uvedených principů. Novinkou bude skladba hodin, pevné tři bloky – hůlka či jiná pomůcka, box a poslední třetina hodiny zápas. Na rozcvičky se postupně naučíme cvičeníčka simulující volný boj (bez stresu).

DRAČÍ DOUPĚ
Základní pohyby v šermu opakování v rámci boje.
Povolání a jejich specifikace, mág, tulák, alchymista, hraničář.
NOVĚ – ČTVRTLETNÍ TURNAJE!

OSNOVY postupně zpřesníme podle vývoje kurzů v ročníku.

 

Proč k nám chodit? Pro zábavu! Láká vás romantika rytířských soubojů? Hledáte smysluplnou aktivitu pro Vaše děti? Chcete se naučit prát jako Sherlock Holmes či zacházet s kordem jako Piráti z Karibiku? Nebo jste se zhlédli v drsných hrdinech z akčních filmů? Vyzkoušejte si, jaké to je držet meč, kord či šavli, naučte se bránit sebe i své blízké, nebo uchvátit šermem srdce své dámy.

Pro koho jsou naše kurzy určeny? Máte zájem o pohyb, baví Vás představa středověkého či renesančního rytíře, jeho duchovní i fyzická síla? Jste herec, sportovec, bojovník a chcete si rozšířit obzory? Nikdy jste aktivně nesportoval a chcete to zkusit, aniž se přetrhnete? Každý si u nás najde svůj „šálek čaje“! Cvičí s námi lidé od bankéřů po herce. Začít lze kdykoliv, opakujeme a rozšiřujeme látku (na každé hodině).
Mladší 15 let a hendikepovaní se prosím informujte o vhodnosti konkrétního kurzu.

Zde jsou k nahlédnutí Artikule chování (BOZP) v šermírně.

Kdy a za jakých podmínek? Dvousemestrální výuka, možnost přijít kdykoliv. Zkušební lekce zdarma, platba za pololetí či zvýhodněná za rok, ceny od 2400 Kč za pololetí (viz ceník). V ceně veškeré vybavení, vyjma rukavic, na sebe sportovní obuv a oděv do tělocvičny, dlouhé rukávy. Co vše je v ceně za kurz?
Rozvrh hodin jednotlivých kurzů.

Máte zájem o individuální výuku? Napište nám!

Máme několik okruhů v jejichž rámci se pak probírají současně níže uvedené zbraně a techniky:
ŠERM: tesák, meč, dlouhý meč, šavle, rapír, hůl a veškeré kombinace.
SEBEOBRANA: Bartitsu, obušek, boj nožem, zápas a různé kombinace.
DRAČÍ DOUPĚ: Od 11 let, s měkčenými pomůckami simulace rpg hry, šerm, hod na přesnost, lukostřelba, fyzická průprava, první pomoc.

Probírané: Meč, dlouhý meč, rapír, kord, dýky a nože, šavle, tesák, hole všech délek, teleskopický obušek, baseballová pálka, improvizované zbraně (deštník, tužka, židle, kočárek, …). Kombinace se štítem. Zbraně úderové. Zápas.

Hodina začíná v celou, vždy 5´rozcvičení bez vedení, konec v x+53´ další 2´na otázky. Průběh hodin je v rámci jednoho týdne na stejné téma nazírané z různých úhlů, část hodiny se opakují základy pro pokročilé často s nějakou návazností (lze kdykoliv začít bez znalostí čehokoliv), potom se probírá nová látka různé pokročilosti, nahodile vsouváme různé vychytávky a triky (některé školy pro ně mají úsměvné pojmenování mistrovská tajemství). Témata se s variacemi opakují několik týdnů, podle stavu pochopení u většiny přítomných. Na žádost členů jsme snížili počet technik na hodinách.

Nezanedbáváme žádnou úroveň pokročilosti. Vždy když máte pocit, že nějaký pohyb opakujete po tisící a umíte ho dokonale, zeptejte se instruktorů, možná budete překvapeni. Pokud se někdo nudí, asi není v šermírně.

Popis kurzů

Kurzy jsou určeny pro začátečníky a mírně pokročilé. Techniky se snahou o reálnou funkci, nácvik a provedení s důrazem na bezpečnost. Zapůjčíme vám zbraně, masku a vestu. Rukavice si přineste vlastní.

Kurzy Vás provedou naši instruktoři.

Rapír
Šavle
Meč
Hůl
Meč a štít
Dvě zbraně
Volný šerm
Bartitsu
Zápas
Pády
Stage combat
Strečink
Bofr a LARP šerm
Lukostřelba

Rapír či kord
kord2Obsahem kurzu jsou nejen jednotlivé techniky šermu rapírem (a zbraněmi založenými na rapíru), ale i nácvik šermířského pohybu nohou. Nejedná se pouze o školu renesanční – jde o kompilaci dovedností vycházejících z klasických mistrů (Capo Ferro, Fabris) i praktických novodobějších prací jako je šerm končířem (Tvarůžek). K scénickému přesahu pak slouží jako zdroje moderní učebnice a zkušenosti ze škol (Koza, Hobs, Suddeth, Girard).

Před rokem jsem na této hodině držela poprvé kord v ruce. Vůbec nevadilo, že jsem přišla do skupiny lidí, kde už někteří zkušenosti měli. Hodina je vedená tak, že vyhovuje jak začátečníkům tak i pokročilejším.

– Alena, 28, AP Specialist

Šavle
kord2Naučíte se základy zacházení se šavlemi všeho druhu, pohyb nohou, ovládání šavle na koni, boj proti nepříteli s bodnou a sečnou zbraní i proti soupeři ozbrojenému puškou s bodákem (píku nevyjímaje). Při výuce čerpáme z vojenských příruček i toho mála šermířských učebnic. Scénický přesah dle mistra Kozy, zkušeností ze sportovní šavle a odpovídající literatury (Tvarůžek, Skyva). NOVĚ využití učebnice Joachyma Meyera!

Meč
mec1NOVĚ především zaměření na Joachyma Meyra v překladu Petra Matouška. V kurzu se naučíte správné pohyby nohou, šermířské techniky s dlouhým mečem a jednoruční držení meče. Poznatky z kurzů můžete zužitkovat jak pro bojové zaměření, tak pro další scénické využití. Techniky si předvedeme v reálném provedení (cvičíme s ochrannými pomůckami). Jedná se o kompilaci dovedností vycházejících z klasických mistrů (Liechtenauer a pokračovatelé, Meyer, Grassi, Sutor) i praktických novodobějších prací jako různá shrnutí (Loades, Agilitas). K scénickému přesahu pak slouží jako zdroje moderní učebnice a zkušenosti ze škol (Koza, Hobs, Suddeth, Girard).

Hůl ve všech podobách včetně teleskopického obušku
Boj s dlouhou, střední i krátkou holí. Základní hrátky s tyčovou zbraní, návyky šermíře, vzdálenost a načasování… V kurzu využíváme všechny dostupné zdroje včetně inspirace východem. Lze využít nejen ve scénickém boji ale i v reálné sebeobraně.

Meč a štít
Neznamená nutně tuto kombinaci, použijeme i jiné zbraně. Především půjde o využití pozdně gotického a renesančního štítu cca 70 cm v průměru. Ne o pěstní štítek. Od základní filozofie této kombinace až po mimořádně zákeřné akce, od začátečnických chyb k trestání opomenutí protivníka. Včetně některých prvků zápasu.

Dvě zbraně
Boj se dvěma zbraněmi není jen o koordinaci rukou, i když na tu se zaměříme první. Jedná se o taktické rozhodování na vyšší úrovni a zvládnutí technik opačnou rukou. Jde o využití tempa a menzury (vzdálenosti) ze zcela novými výhodami i pastmi. Kurz zvládne i začátečník, ale nejvíce dá jakékoliv zbrani, středně a více pokročilým.

Volný šerm
Jak už název napovídá, jedná se o volný šerm kordem se sportovní čepelí na zásah. Přijďte si v praxi vyzkoušet, co jste se naučili v kurzech (absolvování kurzů není podmínkou) nebo odkoukali z filmů. Ochranné masky a vesty zapůjčíme. Doporučujeme vlastní rukavice, šátek na krk a dlouhý rukáv.

Dobrá příležitost nejen se vyblbnout, ale také si vyzkoušet techniky, které se probíraly na hodině. Hodně mi to pomohlo při šermu kordem.

– Alena, 28, AP Specialist

Bartitsu
Bojové umění gentlemanů, ale i něžných dam. Přesněji neobartitsu, protože k britskému bojovému stylu 19. století přidáváme moderní prvky a překvapivě i středověký zápas. Funkční a přitom elegantní sebeobrana, pomůcky jako vycházková hůl či deštník. Vy se nezapotíte a útočník se nezvedne. Znáte z filmů aneb Sherlock Holmes doporučuje!
Přečtěte si také článek Co je bartitsu, a jak jej pojímáme v DRC.
Krátké video – Gentleman v nesnázích.

Nečakala som, že to bude tak jednoduché – začať, mnoho cvikov je veľmi premyslených, ale pritom úplne prirodzených a intuitívnych napríklad pre slečnu v nepríjemnej situácii.

– Kristína, 27, lektorka cudzích jazykov

Skvělé bojové umění pro toho, kdo se nechce moc nadřít a přece rychle zlikvidovat protivníka. Techniky jsou přirozené a velmi účinné. Složíte s nima i chlapa dvakrát tak velkého.

– Alena, 28, AP Specialist

Zápas
Zkrátka a dobře středověký zápas v moderním podání. Bezpečně a s minimem modřin, ale rozhodně kontaktně a kondičně.

Že zápas nie je pre ženy? Omyl! Prekvapilo ma, aké zábavné je vyskúšať si svoju silu v technicky ľahko pochopiteľných a prevediteľných cvikoch. Žiadne predošlé skúsenosti nie sú treba, veď so súrodencami sme mnohokrát tiež zápasili.

– Kristína, 27, lektorka cudzích jazykov

Tesák
Především na základě Joachyma Meyera. Vhodná kombinace se šavlí.

Pády a gymnastika
Kombinace pro kaskadéry a zápasníky. Průběžně doplníme aktivitu dle osobních preferencí a potřeb účastníků.

Stage combat čili divadelní a filmový šerm
Vytvoření iluze boje je důležitou součástí mnoha her a filmů. Vyvrcholením řady příběhů je fyzická konfrontace, ať už je to prostá česká facka v dramatu, šermířský souboj v Shakespearovi, nebo masivní bitevní scéna v historickém filmu. Umění scénického boje (stage fight) dává do rukou umělce nepostradatelný nástroj, pod profesionálním vedením bezpečný a věrohodný. A člověk, který je běžně v pozici diváka, si může vyzkoušet na vlastní kůži roli divadelní či filmové hvězdy, koneckonců i Johnny Depp a Keira Knightley se na piráty vyučili. Zde především zaměření na chladné zbraně. Hrdinové nikdy neumírali přesvědčivěji a bídáci nikdy nebyli tak vražední!

Stage combat II čili Scénický boj pro pokročilé
Herci i amatérské scény musí mít řadu dovedností a proto jsme připravili komplexní školení scénického boje. Představíme vám výběr technik, které zahrnují několik typů úderů, pády, vzájemné herecké manipulace, pákové technologie a některé užití zbraní. Vše se způsoby, jak zakrýt bezpečnostní a zvukové triky. Druhým stupněm kurzu je schopnost připravovat soustavně choreografie pro boj ve dvojicích. Třetí složkou kurzu je začlenění boje do hry s dialogem, ztvárněním charakterů a zobrazením emocí či stavů, jako hněvu útočníka, strachu obětí, vyčerpání v dlouhém boji a bolesti z ran. Nakonec se dostaneme i k umírání.

Strečink
Ideální druh cvičení pro všechny aktivní i pasivní jedince. Jedná se o praktickou techniku uvolnění, ať již trávíte dlouhé hodiny ve statické pozici, třeba za počítačem, nebo se potřebujete takříkajíc protáhnout po náročné fyzické aktivitě. Zkrátka jednoduchá a nenáročná rehabilitace celého těla v rozsahu, který si sami pro sebe určíte za podmínek, které Vám vyhovují.
Přečtěte si také článek Strečink.

Dôkladné posilnenie i pretiahnutie celého tela, pre ktoré nie je treba kondíciu, len chuť do cvičenia.

– Kristína, 27, lektorka cudzích jazykov

Naprosto skvěle protáhne a zpevní celé tělo! Každá hodina se dá přizpůsobit aktuální potřebě člověka a není problém i pro začátečníka udržet tempo. Musím říct, že po nějaké době dokonce ustoupily moje problémy se zádama.

– Alena, 28, AP Specialist

Bofr a LARP šerm
Bezpečný šerm pro všechny věkové kategorie. Boj se speciálními měkčenými rekvizitami (bofry). Přijďte se vybít po náročném dni, něžně si vyříkat manželské spory nebo se jen skvěle pobavit. Vhodné i jako příprava na LARPy (Live Action Role Play).

Ľahko ovládateľné, bezpečné rekvizity, ktoré poskytujú priestor vyblázniť sa. Rozvíja pohybovú improvizáciu, postreh, nenápadne aj zlepšuje kondíciu, a okrem toho je to ešte aj sranda.

– Miloš, 27, softwarový tester

Lukostřelba
Informace o kurzech lukostřelby: https://www.drcbrno.cz/lukostrelba/.