Bofr a LARP šerm

LARP šerm je vždy hra! Snažíme se vzájemně si zprostředkovat zážitek z rytířského souboje či válečné vřavy. Bojový šerm je občas vyučován měkčenými pomůckami, ale v LARPu o úpolový boj nejde, chcete se bavit. Bofrem můžeme také lehce poranit – v případě obzvláště úmyslné techniky i bolestivě a při součtu mnoha chyb a faktorů dokonce vážně. Podstatou larpového boje je bezpečnost, zábava a vítězství – v tomto pořadí. Díky Bofr zbraním lze hru s řadou nebezpečí nahradit hrou s několika omezeními, což je kardinální rozdíl. Dřevěný meč je třeba v každém okamžiku kontrolovat, takže při správném způsobu boje si mimo setkání dvou dobrých šermířů moc nezahrajeme, úmyslně říkám nezahrajeme, ne nezašermujeme, protože šerm dřevěnou zbraní je zcela reálná a smrtící disciplína. Bofr nám umožňuje útočit skutečnou rychlostí a ránu nebrzdit, pokud je mířená. Ovšem jak jsem již psal i nemířená a špatně vedená petelice může být nepříjemná i když ne zraňující.

Většina pravidel vylučuje hlavu, krk, rozkrok, některá i nohy od kotníků a ruce od zápěstí. My budeme počítat s omezením na tyto plochy, ale naučíme se je krýt, jsou naší součástí a jejich vystavování úderům je nebezpečné a velmi nesportovní a nečestné. Postupovat dopředu pod krytem vlastní hlavy je nerealistické a ničí atmosféru hry. Zásahy vždy uznáváme, přijde další boj a další příležitosti. Na druhé straně bereme jen ty zásahy, kdy jsme o jejich čistotě přesvědčeni i my jako útočníci. Prospívá to nejen cti, ale i hře samotné.

Co se tedy chceme naučit? Jak bojovat měkčenou Bofr zbraní jako zdatný válečník – bezpečně a zábavně. Následně zjistit, jakými styly by bojovali nestvůry, způsobem boje vlastním, a přitom účelným pro jednotlivé rasy a potvory. Tedy šermuj jako troll a využívej, co už umíš jako válečník, přimysli si pár pohybů divokého tvora a obří postavu. Nebo si polož otázku: Jak by bojoval rychlý a plavný elf? Drobný hobit či hřmotný skřet? V poslední zatím připravované úrovni se naučíme bojovat jako specializované postavy. Pamatujete hraničáře? Nebo se potýkej s netvory jako mág šermíř, či zaklínač. Ano, výhodou podivuhodného světa LARP a Bofr zbraní je i hra s magií a dalšími úžasnými prvky fantastické reality.

Součástí larpového šermu je i dramatická práce, nejde zde jen o boj, jde o komplexní hru role rytíře, válečníka či jiné postavy z různých částí literární mytologie.

Pro jedenáctileté je vzájemné plácání se pěnovou zbraní bojem stejně napínavým, jako pro třicátníka rytířský turnaj. Ve skutečnosti jsou přátelé larpového šermu všech věkových kategorií a obou pohlaví, a zpocený jásot provází každé plácnutí pěnové čepele do brnění, nebo se ozve zklamané zafunění, to když pečlivě naplánovaný sek mine. S přibývajícím tréninkem však uslyšíte stále častěji a častěji vítězný pokřik.

Více se o bofrech můžete dozvědět na www.bofry.cz.