Vyučující a instruktoři

Robert Waschka

Vedoucí lektor Domu rytířských ctností.
[singlepic id=24 w=320 h=240 float=left]Kurzy: Rapír, Šavle, Meč, Hůl, Meč a štít, Dvě zbraně, Bartitsu, Sebeobrana, Stage combat, Bofr a LARP šerm

Šermu se věnuje od roku 1979 sportovně, jako bojové formě a scénickému umění od roku 1983. Lektorem šermu od 1984. Výběr ze vzdělání: 2010–1986: absolvování série workshopů stage fight (cca 20 kurzů); škola Magisterium, mistr Peter Koza, dále šavle, obušek; lektor Z. Sawicki, Polsko, stage combat P. Endl; tréninkové středisko mládeže, Zbrojovka Brno, O. Taraba, španělské školy šermu; lektor D. Rawling; London Longsword Academy, tesák, zápas, dlouhý meč, dýka, tyčová zbraň; lektor Mgr. Petr Žákovský, italská škola Mgr. Petr Vytopil, choreografie stage fight P. Nůsek a další.

Vlastní i hostované projekty – živá scénika přes 1000 prezentací, filmová zkušenost od roku 1988, z rolí například vedlejší role, stunt: Senso, Francie, s Wernerem Schreyerem v hlavní roli, film oceněn Grand Prize na International Historic Film Festival; koordinátor stunts a stage fight Četnické humoresky I. a II. Autor desítky her a několika set choreografií. 2011–2002: zpravodaj, člen poroty; mezinárodní přehlídka divadel Kopřiva, Kopřivnice.

Formální vzdělání – druhý stupeň obor literárně dramatický ZUŠ Brno Antonínská, titul Mgr. fyzika, pedagogika, psychologie MU Brno.

 

Zdeněk Zlámal

[singlepic id=36 w=320 h=240 float=left]Kurzy: Zápas, Pády

Šermu se věnuje víc než 10 let. Začínal u SHŠ Přemyslovci ve Znojmě, kde se mu dostalo základům tzv. německé školy od bratří Vytopilových. Na ně později navázal a stále navazuje na seminářích Magisteria a Army ferre.

K šermu se postupně přidávaly další činnosti spojené s historickým bojovým uměním v střední Evropě, jako je lukostřelba a historický zápas. Ze zájmu o boj a historii vyplývá i studium oboru Speciální edukace bezpečnostních složek na Masarykově univerzitě, kde dostává do těla i do hlavy nejen základ bojových sportu jako je judo, box a zápas, ale i bojových umění jako aikido a moderní sebeobrana.

Ruku v ruce s bojem šel i zájem o divadlo. Zejména o scénickou akrobacii a pojetí boje na jevišti. Prvních znalostí z tohoto oboru nabyl u Libora Olšana ve škole scénického šermu, dále pak konzultacemi s žáky Doc. Šmolíka z Janáčkovy akademie múzických umění. Ve školním roce 2006 – 07 působil coby lektor pohybové přípravy na ZUŠ Jana Drdly ve Žďáře nad Sázavou, kde se mu, pod laskavým vedením Mga. Jany Mifkové, dostalo dalších zkušeností z divadelní teorie a praxe.

V současnosti je členem bezejmenného spolku nadšenců, luštících historické dokumenty ve snaze zjistit, jak že to mistři Lichtenauera, Meyer, Talhoffer a jiní vlastně mysleli. K šermu se postupně přidávaly další činnosti spojené s historickým bojovým uměním v střední Evropě, jako je lukostřelba a historický zápas.

 

Petr Vlček

[singlepic id=22 w=320 h=240 float=left]Kurzy: Strečink, Thajské masáže

Kvalifikace: Trenérská škola Petra Stacha – kvalifikace trenéra II. třídy kulturistiky a instruktora fitness centra. Absolvování odborných a lékařských seminářů pořádaných společností CaliVita® International. Absolvování uceleného edukačního celku postgraduálního vzdělávacího programu – Thajská masáž.

Tajemství lidského těla v oblasti sportu začal studovat již v dětství, a to jak pomocí literatury, tak i aktivním sportováním, leč kategoricky v oblasti fitness působí od roku 1992. V roce 1997, a následující další 3 roky, konal ve fitness centru PPL externího trenéra. Od roku 2000, po absolvování řádné certifikace Trenéra II. třídy, působí až do dnešních dnů ve fitness centru světového řetězce Gold’s gym, jako profesionální trenér.

Od konce roku 1996 spolupracuje s firmou CaliVita® International, kde vykonává činnost v oblasti výživového poradenství. Zároveň od daného roku absolvoval nespočet odborných i lékařských seminářů s tématikou týkajících se lidského těla a jeho optimálním fungováním.

 

František Dospíšil

[singlepic id=138 w=320 h=240 float=left]Kurzy: Lukostřelba

Zajímá se o sebeobranu a zacházení s chladnými zbraněmi všeho druhu. Od roku 2013 se plně věnuje instinktivní lukostřelbě a její propagaci nejen jako sportu umožňujícího dosahování sportovních výsledků, ale jako relaxační aktivitu vhodnou pro všechny věkové kategorie bez ohledu na fyzickou kondici.

Vedle Domu rytířských ctností působí také v Lukostřeleckém oddílu TS Sokol Tišnov, se kterým se účastní tzv. 3D lukostřeleckých závodů, ve kterých jsou cílem terče (3D makety zvířat v životní velikosti) umístěny volně v krajině a střelci si mají díky tomuto rozvržení blízkému reálné situaci lovce možnost vyzkoušet střelbu na různě vzdálené cíle v různorodém terénu a prostředí. Celá sportovní aktivita je tak oproti klasické sportovní lukostřelbě mnohem dobrodružnější a realističtější.

Jelikož na celé Moravě v současné době neexistuje stabilní 3D parkur a je jen velice málo míst kde jsou vytvořeny podmínky pro střelbu z luku, usiluje prostřednictvím spolku Odyssea Tišnov o vybudování stálého lukostřeleckého 3D okruhu na Brněnsku.

Z důvodu obtížného pořizování lukostřeleckého vybavení na Moravě a dlouhých dodacích dob od výrobců založil se svým parťákem v Tišnově (cca 20km od Brna) kamenný a internetový obchod s potřebami pro lukostřelbu se značkou FreeBow – Luky do každé ruky.

Kvalifikace: Trenér Lukostřelby III. třídy.

 

Martin „Drak“ Čoupek

Pomocný asistent Domu rytířských ctností.
[singlepic id=29 w=320 h=240 float=left]Kurzy: Rapír, Šavle, Meč, Hůl, Meč a štít, Dvě zbraně, Volný šerm, Bartitsu, Sebeobrana, Stage combat, Bofr a LARP šerm

Šermu se věnuje od dubna 2006, člen šermířské skupiny Cavalieri Moravi od prosince 2010, dříve SHŠ Lorica. Od července 2011 asistentem trenéra v Domě rytířských ctností.