Tento týden jedeme normálně! Není je strečink v pondělí a to výjimečně. Po Vánocích začínáme pondělí 8/1/2018

Jak děláme Zaklínače, neboli Witcher fight school.

A. Sapkowski vytvořil úžasné univerzum a CD projekt ho fantasticky rozšířil. Jeho základním kamenem je existence světa, kde po konjunkci lidé čelí nestvůrám a jevům magické povahy. Existuje zde řád Zaklínačů, profesionálů na hubení škůdců a řešení problémů. Tato organizace má několik odnoží, lišících se cílem činnosti a způsoby boje, nazývají se školy Vlka, Kočky, medvěda, Mantichory, Gryfa a Zmije. My jsme se do tohoto vesmíru ponořili hluboko a navštěvujeme ho často, ve fantazii knih, her i dalšího zpracování. A protože milujeme zábavu ve formě bojových umění a jejich výuky, rozhodli jsme se cvičit… jako Zaklínači… skoro.

Pro naši práci s výukou bojových umění jsme přijali premisu existence tohoto univerza, s tím, že pracujeme s typy nepřátel vystupujícími v Zaklínači, pracujeme s efekty magie, oba projevy ovšem racionalizujeme na jejich konečný efekt nikoliv na v naší realitě nerealizovatelnou formu. Tedy například znamení Aard odhodí nepřítele… jakou technologií toho dosáhneme je a nás (ovšem podobnost s využitím skutečné magie je vhodná). Zamyslíme se nad konkrétní bojovou situací (hejno topivců) a potom tvoříme techniky, inspirované knihami i hrami a prostředím série (obrovskou spoustu detailů zatím nikdo neřešil, ale vyplývají z příběhů a jejich pozadí). Technologie řeší vstupní podmínky fantastické, ale vycházející z reálných a funkčních technik středověku, renesance a ovšem i orientálního regionu. A stejně jako mají fantastické akce reálné projevy (máchnutí golemovy paže vás dekapituje jako máchnutí obušku v realitě), stavíme proti nim odpovídající reálné reakce řešící tyto projevy.  A že se v mnohém shodujeme s výkladem samotných tvůrců Witcher univerza? Stačí porovnat střeh ze hry, kde má Zaklínač meč zdánlivě podivně v ohbí lokte… jde o zcela funkční střeh Schlüssel toho, čemu jsme si zvykli říkat Německá škola šermu dlouhým mečem.

V bojovém umění existuje nesčetně škol a mistrů, i Zaklínači mají více škol (jako v reálu), například škola Gryfa je nejstarší, primárně určená proti skupinovým potvorám často humanoidního tedy bipedního typu nebo Kočka je pro změnu mladý odštěpek Vlka směřující často k nájemním vraždám. Samotná škola Vlka je vysoce univerzální a hodně šermířsky zaměřená. Mantichora je pak exotická škola srovnatelná s orientem, využívá zakřivených čepelí. Zmije je školou jedů a pružných útoků, specifická použitím dvou zbraní.

Podívejme se na náš přístup k ztvárnění například školy Gryfa.  Jde o boj proti skupinám nepřátel, převážně humanoidních rysů ovšem ne vždy ozbrojených a často útočících zvláštními způsoby. My se v tvorbě inspirujeme částečně několika školami Japonskými, jejichž katy často řeší mnohočetné protivníky. Dále pak naleznete v technikách čínskou stopu a možná pro někoho překvapivě i velmi Evropská řešení, u nás se bojem s více protivníky tak či onak vypořádala většina mistrů. Za všechny Evropany – mistr Grassi s obouručním mečem (ha Zaklínači v Itálii) řešícím obklopení nepříteli. Nebo Vadi (též ranější Italská škola) který si tři soupeře seřadí do řady… ale to je jen pomůcka, jde opět o boj s přesilou.

Jak tedy na to? Všichni autoři mají základní premisu stejnou… pohyb a zase pohyb. Někteří pak upřednostňují rozražení nepřátel, jíní je obíhají a okrajují okraje. Shodují se většinou na pořadí máchy, seky a body jako užitečné techniky při zásahu. Japonci strojově přesně vedou definitivní rány, Evropané spoléhají více na četnější zásahy a vlastní krytí, orientálci si soupeře doslova okrajují. Spojíme tedy tyto technologie do logického celku prostorového boje s několika principy a základními schématy.

Z hlediska Zaklínače používá Gryf často i znamení, cvičíme tedy včetně simulace znamení hozením nepřátel na sebe pomocí silové manipulace a pák, nebo úderů a tlaků. V případě Aard například používáme tlakový odhazující úder otevřenou dlaní inspirovaný wushu. Nebo znamení Quen aplikujeme při rotačním sklouznutí čepele v bodu.

I u ostatních škol je škála technologií pestrá. Princip využívající sílu protivníka proti němu skvěle zapadne do filozofie Zaklínače „neper se s vidlohonem“. Probereme si například obranu proti silnému úderu ocasem jako verze krumphaw s úkrokem pod plochu úderu, popřípadě vyseknutí rubem s tímtéž úhybem, ve stylu Vlka, Medvěda a Kočky. Nebo sek přes zornahaw do coda lunga s streta a pokračování na dalšího soupeře v mantichoře jako „Bodnutí škorpioního ocasu“, nebo Kočičí předseky otrávenou čepelí na lidi, nebo… no máme vymyšleno přes 120 různých technik, na knihu by to vydalo. Těšte se s námi!

 

Pro příklad obrázek ze hry střeh Schlüssel.

O0D8OXa

Zaklínač 25. listopadu plný ale…

lze se přihlásit jako náhradníci a do středy večer (no v noci) dáme vědět jak to vypadá. Loni si absolventi užívali!

DSCN6152

ROZVRH je aktualizován čtěte prosím vysvětlivky.

Začínáme 11. září v pondělí! Prosím šiřte info. Více uvnitř…

Die Fechtschul, c1550, by Hans SengerPrvní týden bude tradičně opakovací a usazovací, domluvíme co kdo chce letos studovat.

Doveďte své přátele a prosím udělejte co nejvíce informační kampaně, čím více nás na začátku dá dohromady rozvrh, tím lépe si celý semestr povedeme.

Zdražili nám plyn, elektřinu, vodu a minimální mzdu. Ehm jo členské příspěvky se trochu zvednou z průměrných 70-80 Kč na hodinu na průměrných 90. Takže naprosto nejméně výhodné hodinové pololetní členství je letos 2350 (107 za vyučovací hodinu a nejvýhodnější členství „za všechno“ 12 000 což je nějakých 20 na hodinu) .

Lukostřelba a Vlčí (Petr Vlček) aktivity jsou opět zvláště.

Dračí doupě jako jediná aktivity pod 15 (11+) bude letos 2* týdně a zakončeno každé pololetí turnajem. Rodiče mohou chodit za symbolický členský poplatek s dětmi a cvičit vedle sebeobranu či šerm.

Kafe v klubovně nezdraží, stále dobrovolně 10 :-)

Těšíme se na vaše nápady k činnosti!

BARTITSU letos speciálně proti noži!

 

Co ve školním roce 2017 – 2018?

Co budeme ve školním roce 2017/2018 dělat? Co budete chtít  :-)
Předběžný plán je dlouhý meč pokračování Joachima Meyera, letos již s malým občasným odbočením do jiných škol (třeba Zaklínač?  :-)  )
Jednoruční zbraně pak bych zesílil na přání rapírovou školu a samo s sebou pokračujeme v kombinaci šavle/tesák.
Bartitsu sebeobrana stále na pořadu dne s výrazným důrazem na obranu proti noži.
A jako naprostou novinku zavedeme možná jednu až dvě hodiny týdně téma „co dnes Roberta napadlo“ kde bychom naprosto volně cvičili témata od tichého řešení hlídky přes dvě zbraně až po šerm bodákem.
Minimálně jednou týdně posílíme kombinaci štít plus zbraň.

A pozor… pokud se během prázdnin domluví alespoň 5 lidí na závazné téma a hodinu v týdnu, uděláme jim kurz na míru.

Scénický boj jsme loni trochu flákali… budou maximálně 4 hodiny týdně, ale přesně naplánované téma s výsledkem minimálně 4 souboje na osobu! Zájemci pak mohou vstoupit do Cavalieri Moravi a vystupovat před veřejností.

Do poloviny srpna vypíšeme témata a data seminářů, do února závazná dále orientační.

Pište celé léto co by vás zajímalo. Sdílejte a zvěte další lidi, čím více nás bude, tím pestřejší výuka a více vypsaných kurzů!

ps. s lukostřelbou, strečinkem a různými drobnými aktivitami nás bylo loni přes 100 členů, s víkendovými a objednanými akcemi celkem přes 300 jednotlivých lidiček! WHOU jste boží.

osnovy na 14 dní do 6/3/2017

20/2 – 6/3

Bartitsu

Lekce

Rozšvihání ze spodních poloh spodem a vrchem, po ostří a rubem.

Cvičení, kryt volnou vnesením dovnitř úhyb vně na obě strany, páky na loket, údery na žebra holí, totéž ledviny.

Při dost lidech s měkkou holí únik a úder na ruku vpředu.

Lekce

Rozšvihání opakování ze spodních poloh spodem a vrchem, po ostří a rubem

Cvičení kryt švihem hole v souhlasném směru, volná jen pojišťuje, bod holí, i přes ruku zevnitř!

Varianta téhož s holí na rameni, dole.

Totéž odveta koleno, holeň.

 

Meč, kord, tesák, šavle

Lekce

Zwerchaw proti oberhaw, jednoruční dlouhé navazují bodem (herzstich),u tesáku střetný sek navazující „jakmile se tesáky dotknou, můžeš vykonat mnoho krásných kusů etc.“!

Zwerchhaw proti oberhaw na zkrácenou menzuru, zachycující ruce,

Lekce

Zwerchaw proti oberhaw, jednoruční dlouhé navazují bodem (herzstich)!

Zwerchhaw proti oberhaw na zkrácenou zachycující ruce.

Pokračování druhým zwerchhaw (tverhau)

 

Dračí doupě

Pokračování střelecké a házecí soutěže, kontrola jmen a deníků

Příprava na Tuláka, překážkové dráhy se zbraní, boj v terénu, pasti.

Druhý semestr 2016/2017

Druhý semestr či pololetí nám začíná 13. února. Co to znamená? Pokračujeme v šermu téma Joachym Meyer , seky a práce z nich, čeká nás po krumpaw, zwerhaw neboli trpaslík, a další. V jednoručních zbraních je téma podobné, dokončíme zamykání soupeře rubem a pokročíme k vyseknutí vodorovnému. U rapíru se zajímavou spojitostí s krytem dýkou či rukou.

Sebeobrana bude pokračovat především Bartitsu aplikacemi vycházkové hole, postupně se propracujeme do těsné vzdálenosti, užijete si páky, tlaky a rdoušení.

Dračí doupě pomaluje odhaluje příběh Arény Alerie, připravujeme si deníky postav a někteří mají již nastříleno. Pokračovat budeme se šermem, kouzlením, uzdravováním i trochou dobrodružství.

Prosím pokračující, kteří neplatily celý rok, nebo nemají VIP členství, aby ideálně do 20. uhradili u Draka členství.

longsword-n-annotated

Sami sobě bodyguardem aneb Bartitsu v době terorismu

Celodenní seminář praktické sebeobrany.

Jak předejít přepadení? Sleduje někdo moje dítě? Slyším v domě lupiče? Hele bankomat, vyberu si já nebo zločinec?

V návaznosti na viktoriánské bojové umění Bartitsu probereme stále aktuální bezpečnostní postupy, psychologii a právo, vyzkoušíme pár vzorových situací při obraně sebe i blízkých. Zaměříme se na rozpoznávání a eliminaci hrozeb, které vypadají moderně, ale vyskytovaly se již v 19. století a lidé vybaveni Bartitsu jim úspěšně čelili.

Prosím sdílejte, i pokud se sami neúčastníte a bavilo by přátele.

Vše potřebné půjčíme, stačí obuv a oděv do cvičebny. Věk od 15!

Kdy: 25. 2. 2017 Kde: Dům rytířských ctností, Hermannova 3, Brno.
Náklady poplatkem: člen spolku 500, host 800, skupiny osob od dvou 600 osoba. Prosím vážné zájemce, aby mimo přihlášky emailem (info@drcbrno.cz) poslali závazně 500 Kč na účet 7227680217/0100 u KB.
Přespání možné pátek i sobota 50/noc. Sprchy, kuchyňka, klubovna, žíněnky na zem.
Registrujte a informujte se prosím emailem: info@drcbrno.cz nebo sms 603418065, garance míst a bonusy jen pro registrované.
Lektoři: Mgr. Robert Waschka (33 let praxe). Případně asistenti DRC.
#víkend #volnýčas #sebeobrana #bartitsu

Bartitsu klub 1 v DRC

Od meče ke kordíku, šerm 12.-18. století, Assassin´s Creed série

Celodenní seminář evropského bojového umění, zaměření meč (šavle, rapír, kordík).

Boj mečem se vyvíjí paralelně s použitou zbraní. V různých akcích, zvládnutelných začátečníky i zajímavých pro pokročilé, vyzkoušíme rytířský meč cca 12. století, šavli orientální i pirátskou, renesanční bodný meč a lehký kord. Budeme se volně držet šermířských škol německé, italské a francouzské provience.

Assassin´s Creed série nás volně provází stoletími od templářů po revoluce francouzskou i americkou. Bojujeme na palubě bukanýrské lodi, v temných uličkách Paříže i na střechách paláců v Benátkách. Od Altaira přes Ezia a Edwarda až po Arna.

Prosím sdílejte, i pokud se sami neúčastníte a bavilo by přátele.

Vše potřebné půjčíme, stačí obuv a oděv do cvičebny. Věk od 15!

Kdy: 11. 2. 2017
Kde: Dům rytířských ctností Brno, Hermannova 3, Starý Lískovec.

Náklady poplatkem: člen spolku 500, host 800, skupiny osob od dvou 600 osoba. Prosím vážné zájemce, aby mimo přihlášky emailem (info@drcbrno.cz) poslali závazně 500 Kč na účet 7227680217/0100 u KB.
Přespání možné pátek i sobota 50/noc. Sprchy, kuchyňka, klubovna, žíněnky na zem.
Registrujte a informujte se prosím emailem: info@drcbrno.cz nebo sms 603418065, garance míst a bonusy jen pro registrované.

Lektoři: Mgr. Robert Waschka (33 let praxe). Případně asistenti DRC.

#šerm #assassinscreed #kord #meč #volnýčas #kamvbrně#důmrytířskýchctností4e37d214affcb1a77ee49bb392a34b23